BT131-600,116
Contact Now
BT131-600,116
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-92-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 3 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 12.5A, 13.8A
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 5 mA
Base Product Number : BT131
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : BT131-600,116
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 1 A Through Hole TO-92-3