BTA212X-600D,127
Contact Now
BTA212X-600D,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 95A, 105A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Base Product Number : BTA212
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220-3
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : BTA212X-600D,127
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 12 A Through Hole TO-220F