BTA12-800CW3G
Contact Now
BTA12-800CW3G
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.1 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 105A @ 60Hz
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 45 mA
Base Product Number : BTA12
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 800V 12A TO220AB
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : BTA12-800CW3G
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 12 A Through Hole TO-220AB