Q6010L555TP
Contact Now
Q6010L555TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : Q6010
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 600V 10A TO220
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : Q6010L555TP
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 10 A Through Hole TO-220 Isolated Tab