Q8016NH6TP
Contact Now
Q8016NH6TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D2Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 80 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 70 mA
Base Product Number : Q8016
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : Q8016NH6TP
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Surface Mount TO-263 (D2Pak)