Q6012NH1LEDTP
Contact Now
Q6012NH1LEDTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263AB (D²PAK)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 110A, 120A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 8 mA
Base Product Number : Q6012
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V TO263AB
Model Number : Q6012NH1LEDTP
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 12 A Surface Mount TO-263AB (D²PAK)