CQ220-10B
Contact Now
CQ220-10B
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 200 V
Series : -
Mfr : Central Semiconductor Corp
Supplier Device Package : TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Triac Type : Internally Triggered
Description : TRIAC 10A TO-220
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : CQ220-10B
Contact Now
TRIAC Internally Triggered 200 V 10 A Through Hole TO-220-3