BTA08-400BRG
Contact Now
BTA08-400BRG
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 80A, 84A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : BTA08
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 400V 8A TO220AB
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : BTA08-400BRG
Contact Now
TRIAC Standard 400 V 8 A Through Hole TO-220